Konzultace ve vaší firmě: Pustíme se do změn přímo u vás

Pokud jste se rozhodli, že začneme na zvyšování prodeje ve vaší firmě pracovat společně a chcete si mě proto pozvat přímo k vám, musím vás pochválit: Je to výborné rozhodnutí 🙂

Ale...

Řekněme si na rovinu, že nejsem tou správnou osobou, pokud hledáte konzultanta, který stráví zkoumáním vaší firmy několik týdnů, zpracuje tlustou studii, spočítá hodiny a následně pošle fakturu na několik set tisíc korun za něco, co s pocitem "teoreticky zajímavé, ale v praxi nepoužitelné" následně odložíte do šuplíku.

Jsem hlavně praktikem... a to znamená, že se neschovávám za "odbornou" terminologii, moderní slovíčka nebo nesrozumitelné grafy a tabulky. Ode mě neuslyšíte, že "ve vaší organizaci je nezbytné pohovořit o dekonstruovaných modulárních zdrojích a nastavit administrativně časové fáze tak, aby byly založené na znalostech jednotlivých steak-holderů a zákaznická databáze pochopila klíčové charakteristiky inovativního přístupu vašeho marketingového mixu."

???

Mluvím jasně, srozumitelně a k věci: Otevřeně. Věcně. A bez zbytečné omáčky.

Pokud tedy hledáte konzultanta, jehož písemnou studií se budete moci ohánět při vnitrofiremních politických půtkách, jednání s úřady nebo pro podporu žádostí o dotace, nejsem tím správným.

Pokud ale hledáte někoho, kdo se na vaši firmu podívá nezaujatýma očima a na základě svých zkušeností (a práce s desítkami dalších firem) vám potom doporučí praktické kroky ke zvýšení prodeje a zisku, budeme mít z naší společné práce radost oba:

Vy z toho, že už nejste na všechno to vymýšlení a nápady sám. A já z toho, že uvidím, jak vám realizace těch změn přivede další zákazníky, o které dnes nevědomky přicházíte.

Jak taková konzultace probíhá?

Jakmile se pro marketingový audit či konzultaci zacílenou na konkrétní problém rozhodnete, přijedu do vaší firmy. Promluvím si s vámi, pobavím se s vašimi pracovníky, vyslechnu si, co vás trápí. Prohlédnu si vaše prodejní materiály, katalogy, stránky, výsledky. Položím vám spoustu všetečných, zkoumavých a někdy nepříjemných otázek (s dobrým úmyslem). A na konci dne uslyšíte jasná doporučení: "ABC děláte dobře (a proč), EFG je nutné zrušit (a proč), IJK je nutné dělat jinak (jak a proč) a nově je nutné zavést také XYZ (jak a proč). (Rozsáhlý rozhovor o tom, zda má taková konzultace smysl a co se na ní vlastně dozvíte, najdete kliknutím sem.)
Kolik to ale stojí? A jakou mám záruku, že to k něčemu bude?

S novými klienty začínám intenzívní 3-hodinovou konzultací v mé kanceláři v Olomouci, která stojí 10.000 Kč + DPH. Další variantou je celodenní (6h) konzultace u mě v kanceláři (20.000 Kč + DPH), celodenní návštěva u vás ve firmě vč. zpracování 1-stránkového bodového akčního plánu změn (30.000 Kč + DPH) nebo celoroční spolupráce (kdy se stanu vaším externím marketingovým poradcem a všechny podstatné kroky v prodeji a marketingu spolu budeme probírat společně).

Nejlevnější tedy nejsem... ale mám pocit, že vám ani nejde o to, aby to stálo co nejméně. Spíš vám jde o to, abyste získali nové zákazníky. Aby u vás utráceli víc peněz. Aby vám rostl zisk. A na to odpovídám, že pokud má doporučení, nápady a navržené změny nevydělají vaší firmě alespoň dvojnásobek toho, co jste za mou práci zaplatili, nebude vás stát ani korunu.

Jak dokážu takovou záruku vůbec vyslovit a navíc ji i dodržet?

Dvěma slovy: Praxe a práce.

Neslibuji zázraky ani na počkání, ani do tří dnů. Neslibuji, že se to stane a zařídí samo od sebe. Bude to vyžadovat změnu uvažování. A bude to vyžadovat práci na vaší straně: Realizaci těch doporučení.

Protože ale z praxe desítek firem, ve kterých jsem se už potkal s celou škálou situací, vím, co funguje (a co ne), nebudeme se pouštět do slepých uliček a neprobádaných vod. Rovnou vám předložím varianty postupu, které vaši situaci vyřeší. A společně vybereme (a zrealizujeme) tu, kterou vyhodnotíme jako nejefektivnější.

Tím důvodem, proč ta naše spolupráce přinese výsledky, je ale také v tom, že po vás budu vyžadovat, abyste ty změny skutečně zrealizovali. Řekneme si, co je potřeba změnit. Nastavíme si (realistický) časový harmonogram. A já se pak budu ptát, jak pokračujete. Co je hotového. Co jste už udělali. Co je potřeba upravit či změnit. A jemně (ale důsledně) vás budu podporovat v tom, aby to celé neskončilo ve ztracenu... ale aby se to zrealizovalo.

Je to vlastně i v mém zájmu: Pokud neuvidíte výsledky, budete chodit po městě a říkat, že jsem k ničemu a byly to vyhozené peníze. Pokud ale ten přínos uvidíte, budete o mé práci mluvit s uznáním. A když pak někdo zmíní, že by potřeboval tu svou firmu taky nějak protřepat a oživit, s klidným svědomím mu dáte kontakt na mě.

Proč návrh na oťukávací schůzku zdvořile odmítnu

Pokud dělám svůj vlastní marketing dobře, měli byste být přesvědčení, že vám pomůžu... aniž bychom se viděli osobně.

(Vždyť toto je přece podstata marketingu: Přivést zákazníky do naší firmy už s přesvědčením, že to chtějí koupit právě od nás.)

Nečekám tedy na zavolání ani u telefonu, ani u e-mailu a vaše pozvání, abych za vámi přijel na krátkou seznamovací schůzku a odprezentoval vám své služby, s poděkováním odmítnu.

Pokud totiž nejste přesvědčeni o tom, že vám pomůžu ještě před tím, že se osobně potkáme, můj vlastní "prodej na dálku" nebyl dostatečně dobrý ... a budu za to pykat tím, že se mi neozvete. 🙂

Pokud vás ale to, co jste si tady nebo jinde o mých postupech přečetli, viděli nebo slyšeli, přesvědčilo, pak se už nemusíme scházet (protože už odtud znáte hrubý obrys mých myšlenek a postupů) a můžeme se pustit rovnou do práce.

(A všem potenciálním klientům navíc říkám, aby tu naši spolupráci začali tím, že si vyberou a poslechnou některý z audioprůvodců, které najdete zde. Aby vám bylo dopředu jasné, jakým pohledem se budu na vaši firmu dívat) a sami si tak rychle uděláte jasno v tom, zda mám vaší firmě co nabídnout.)

Rovnou mi napište a obratem vám odpovím, zda se toho můžeme pustit společně

Nejsem typ na kávičkování, obědování či schůzování. Jdu rovnou k věci a proto mi můžete rovnou napsat, co se vám (ne)daří, co byste potřebovali a já vám do 72h hodin odpovím. Zda vůbec můžu (pokud již pracuji s vaším konkurentem, musím bohužel odmínout). Zda jsem to správnou osobou (pokud se za své produkty a služby doma před zrcadlem stydíte, nebudu tím správným). A zda/kdy najdeme nějaký oběma vyhovující termín. Platí?
Obvykle do 72 hod. vám emailem odpovím, zda si myslím, že budu pro tento úkol vhodnou osobou... nebo ne. (A když to neumím, tak to rovnou řeknu, abychom oba neztráceli čas.)

Jakmile se napevno domluvíme, pošlu vám ještě svůj "předkonzultační dotazník": V něm se zeptám na několik dalších podrobností z vaší firmy, abych se mohl na naše setkání už dopředu připravit.

A v dohodnutém termínu a místě se potkáme (u mě, u vás, jinde) a pustíme se do proměny vašeho marketingu, prodejní strategie, propagace, reklamy, oslovování zákazníků a všech dalších aktivit, které bude nutné dělat jinak... tak, aby vám přivedly více zákazníků, více objednávek a vyšší zisk.